Today you will learn how to work on the wiki.
You will need to go to our link - (Listed on the side of the page and below.)
Class Wiki
Sign up and create an account, then come and see me. I will make you a writer. You may then go looking for math games. You will add any games you find to the game page on the wiki. You will create a title for the page, write a description of the game and paste it under the correct grade level and math strand. Just like in the blog it is very wise to create everything in Word and then cut and past it into the wiki. (Make sure you have clicked the "EDIT PAGE" button to do your pasting.
See me for any help,
Ms. L.
Friday, September 25, 2009
Thursday, September 3, 2009
The Mensa Toy Store
There is a special organization called Mensa. Its members are people who like problem solving - not just any old ordinary problem, but rather one that takes a little extra thinking and creativity to solve.
The problem this week is similar to one that appeared on a calendar published by Mensa a few years ago. To solve it, you need to look carefully at the items being listed, then think very hard. When you see the clue, the problem is very easy.
The Mensa toy store is having a special sale of used toys. Everybody is confused about the prices. At this sale, a train costs $22, a cart costs $17, and a ball costs $17. How much would a shovel (the kind a child might use at the beach) cost under the Mensa system of setting prices? What would a truck cost?
Please explain clearly how you arrive at your solution. Now write one equation (nope not y = mx + b,) that would allow you to find the price of any toy you can think of in the Mensa toy store. Explain your equation and what your variable(s) represent.
The problem this week is similar to one that appeared on a calendar published by Mensa a few years ago. To solve it, you need to look carefully at the items being listed, then think very hard. When you see the clue, the problem is very easy.
The Mensa toy store is having a special sale of used toys. Everybody is confused about the prices. At this sale, a train costs $22, a cart costs $17, and a ball costs $17. How much would a shovel (the kind a child might use at the beach) cost under the Mensa system of setting prices? What would a truck cost?
Please explain clearly how you arrive at your solution. Now write one equation (nope not y = mx + b,) that would allow you to find the price of any toy you can think of in the Mensa toy store. Explain your equation and what your variable(s) represent.
Friday, August 21, 2009
Car Rental Quandary
I need to rent a car for my upcoming trip. Rent-A-Gem charges $20.25 per day plus 14 cents per mile. Super Saver Rentals charges $18.25 per day plus 22 cents per mile. At first glance it looks as if I should go with Super Saver Rentals. Still, I'm concerned about the per-mile charge because I plan to do a lot of driving during all three days of my trip.
- Which company should I use?
- How many miles would I have to drive to make the cost of renting a car from Rent-A-Gem the same as the cost of renting a car from Super Saver Rentals?
This took a bit for you to get started on, but you did a beautiful job. Make sure to keep in mind that you have three tools that will come in handy for many of these problems. Many of you choose to make a table here, but struggled with what the headings were and what kind of a scale to use. Excel seemed to help with some of those concerns.
Solution:
Super Saver Rentals is cheaper if I'm only driving a few miles, but Rent-A-Gem is cheaper if I'm going to be driving a lot of miles, at 75 miles the two costs are equal for both companies. I have included the tables that you sent to illustrate your points. They are listed below.
Ms. L.
Subscribe to:
Posts (Atom)
